Globalni pomen
Pitna voda je naša najdragocenejša dobrina. Njena čistost je ključnega pomena za naše zdravje, dostop do higiensko neoporečne pitne vode pa je temeljna človekova pravica. Nikakor ne smemo domnevati, da je pitna voda na voljo samoumevno. Ravno nasprotno, moramo ji posvetiti precej pozornosti. Zavedati se moramo, da zagotovitev dostopa do visokokakovostne vode zahteva veliko znanstvenih, tehnoloških, regulativnih in operativnih prizadevanj.
Ne smemo domnevati, da je pitna voda na voljo samoumevno.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) o pitni vodi
Dostop do neoporečne pitne vode je bistvenega pomena za zdravje, osnovna človekova pravica in sestavni del učinkovite politike varovanja zdravja. Bolezni, ki so povezane z onesnaženjem pitne vode predstavljajo veliko breme za zdravje ljudi. Ukrepi za izboljšanje kakovosti pitne vode pa zagotavljajo pomembne koristi za zdravje.
Leta 1999 so se v Stockholmu dogovorili, da bodo prihodnje smernice za pitno vodo, odpadno vodo in vode za rekreacijo vključile oceno tveganja, možnosti za obvladovanje tveganja in elemente za nadzor izpostavljenosti v enotnem okviru z vgrajenimi cilji kakovosti (glejte smernice WHO za kakovost pitne vode). Po tem pristopu ocena tveganja ni cilj, temveč osnova za odločanje. Okvir za varno pitno vodo in priporočeni pristop za uredbe, politike in programe temeljita na tem celovitem okviru, znanem kot Stockholmski okvir.
Velika večina očitnih zdravstvenih težav, ki so povezane z vodo je posledica mikrobne (bakterijske, virusne, protozoa ali druge biološke) kontaminacije. Kljub temu se lahko zaradi kemične kontaminacije pitne vode pojavi ogromno resnih zdravstvenih težav. Izrednega pomena je trajen nadzor zdravstvenih posledic mikrobne kontaminacije in preprečevanje ogroženosti.
Prednostni pristop k zagotavljanju varnosti pitne vode je preventivni integriran pristop upravljanja s sodelovanjem vseh ustreznih agencij. Dobavitelji pitne vode so nenehno odgovorni za kakovost in varnost vode, ki jo proizvajajo. Nadzor kakovosti pitne vode lahko opredelimo kot »neprekinjena in pozorna javnozdravstvena ocena, za pregled varnosti in sprejemljivosti oskrbe s pitno vodo« (WHO, 1976).
Evropska unija o pitni vodi
Evropski parlament je decembra 2020 uradno sprejel revidirano različico evropske direktive o pitni vodi in s tem uvedel nove minimalne zahteve za kakovost pitne vode. Revidirana različica direktive o pitni vodi je začela veljati v začetku januarja 2021 z implementacijo v obdobju dveh let.
Ena ključnih značilnosti revidirane direktive so strožji postopki spremljanja za zaščito vira pitne vode. Nove snovi bodo uvrščene na t. i. nadzorni seznam, za nadaljnje preiskave pa je bilo identificiranih še približno 35 snovi. Poleg mikroplastike so vključeni tudi farmacevtski izdelki in drugi endokrine motnje. Namen nadzornega seznama je identificirati možna tveganja za pitno vodo v zgodnji fazi in ohraniti kakovost pitne vode s prilagoditvijo obdelovalnih postopkov.
Poleg tega je iniciativa evropskih državljanov za vodo zaznala problem, saj nekateri ljudje nimajo dostopa do vode, ki je namenjena za prehrano ljudi, čeprav je to zaveza v skladu s ciljem trajnostnega razvoja 6 Agende ZN 2030.
Varna voda za prehrano ljudi ne sme vsebovati škodljivih mikroorganizmov in snovi. Hkrati mora vsebovati določene količine naravnih mineralov in ključnih elementov (npr. kalcij in magnezij). To je zato, ker bi dolgoročno uživanje demineralizirane vode ali vode z le nekaj bistvenimi elementi lahko ogrozilo zdravje ljudi. Poleg tega določena količina teh mineralov zagotavlja, da voda ni agresivna ali korozivna in hkrati izboljša njen okus.
Načrt za varnost vode (Water Safety Plan - WSP)
Najučinkovitejše sredstvo za dosledno zagotavljanje varnosti oskrbe s pitno vodo je uporaba celovite ocene tveganja in pristopa k obvladovanju tveganja, ki sta zajeta v načrtu za varnost vode (WSP) in velja za vse korake oskrbe z vodo, vključno z distribucijskim sistemom. Običajno je razvit in integriran v načrtu za varnost vode (WSP), ki velja za vse komponente, od zajema, obdelave in distribucije. Moduli v priročniku načrta za varnost vode so prvi vodniki o tem, kako doseči in preveriti te rezultate.
Evropska pitna voda: ukvarja se z dobavo izdelkov in materialov, ki se uporabljajo za pitno vodo. |
Združeni narodi – cilji trajnostnega razvoja: spopadajo se z globalnimi izzivi, npr. z dostopom do varne pitne vode. |
Svetovni vodni forum: opozarja na probleme oskrbe z vodo in spodbuja upravljanje voda na politični in družbeni ravni. |
Higiena v napravah za pitno vodo v Evropi
Medsebojne povezave med kakovostjo vode, zdravjem in dobrim počutjem uporabnikov zahtevajo, da imajo vse vpletene strani posebno odgovornost pri določanju higienskih zahtev naprav za pitno vodo v stavbah.
Ta priročnik daje pregled o osnovah higiene in kakovosti vode ter vsebuje glavne informacije o načrtovanju, namestitvi, zagonu, uporabi, delovanju in vzdrževanju inštalacij za pitno vodo v stavbah. Vsebuje tudi predloge za praktično delo (vzdrževanje, učinke na mikrobiologijo, možne vzroke in ukrepe pri praktičnem delu, kontrolni seznami). Je koristen priročnik za higiensko načrtovanje vodovodnih sistemov v zgradbah. Vse zahteve, opisane v tem priročniku, veljajo tudi za obstoječe stavbe, še zlasti v primeru predelave, dozidave in rušenja.